BENGT RUDA, fåtöljer, ett par, "Domstolsfåtöljen", Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt. - Bukowskis
BENGT RUDA. Fåtölj, "Triva", Nordiska Kompaniet NK, 1950/60-tal. Möbler - Fåtöljer & Stolar - Auctionet
Fåtölj, Bengt Ruda, Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet. Metropol - Auktioner i Stockholm och på nätauktion med konst och inredning - 3380
FÅTÖLJER, ett par, "Triva", Bengt Ruda, NK:s Verkstäder, Nyköping, 1950-tal. Möbler - Fåtöljer & Stolar - Auctionet